w skrócie:
- Co to jest puszta?
- Węgierska puszta
- Życie na puszcie
- Csikosi (Czikosi) czyli węgierscy kowboje
- Park Narodowy Hortobágy
- Miejscowość Hortobágy
- Atrakcje dla turystów
- Kiedy do puszty?
CO TO JEST PUSZTA?
Puszta to inaczej bezleśny obszar stepowy porośnięty trawą. W różnych regionach świata taki obszar nazywany jest prerią, pampą czy pampasami. Na takim terenie nie znajdziemy żadnych drzew ani wysokich krzewów. Roślinność jest przeważnie trawiasta.
WĘGIERSKA PUSZTA
Na Węgrzech puszta leży w północnowschodniej części kraju na Wielkiej Nizinie Węgierskiej w dolinie środkowego biegu rzeki Cisy. Przeważającą jej część zajmują pastwiska, które stanowią bogate zaplecze dla hodowców bydła, trzody a przede wszystkim koni.
ŻYCIE NA PUSZCIE
Puszta od wieków wykorzystywana jest przez człowieka, choć wydawałoby się, że brak różnorodnej roślinności spowoduje brak zainteresowania ludzi tym terenem. Nic bardziej mylnego. Okoliczni mieszkańcy wykorzystywali od stuleci te ogromne obszary pokryte trawiastą roślinnością do wypasania zwierząt. Tradycja pasterska jest obecnym modelem życia do dnia dzisiejszego na tym terenie. Najbardziej popularne są hodowle koni, które wspaniałe czują się na dużej przestrzeni, mogą bez przeszkód galopować po stepie i mają pod dostatkiem paszy. Oprócz koni na puszcie możemy spotkać bydło i owce. Charakterystyczne dla węgierskiej puszty jest węgierskie bydło srebrno-szare o długich rogach oraz owce śruborogie tzw. racki.
CSIKOSI ( CZIKOSI ) – WĘGIERSCY KOWBOJE
Pasterze zajmujący się zwierzętami na puszcie od zawsze byli zhierarchizowani. Najważniejsi byli ci, którzy zajmowali się końmi. Wyróżniali się oni zarówno strojami jak większym poważaniem wśród okolicznej ludności. Csikosi, bo tak ich nazywano, nosili stroje w kolorze niebieskim. Byli zamożniejsi od innych i mogli pozwolić sobie na farbowanie tkanin, z których szyto im szerokie sukmany. To wyróżniało ich od innych pasterzy. Dla porównania, pozostali pasterze nosili odzienie w kolorze białym, gdyż włókno bielone było najtańsze. Dzisiaj, prawdziwi csikosi noszą szerokie, marszczone, niebieskie szarawary (spodnie zrobione z min. 6 metrów tkaniny), do tego długa ciemna marynarka na co dzień, a od święta również niebieska koszula z bardzo szerokimi rękawami oraz czarny kapelusz z wywiniętym do góry rondem oraz piórkiem. Na obrzeżach puszty znajdują się liczne rancza, w których hoduje się konie. Osoby zajmujące się końmi, to współcześni csikosi, którzy oprócz doglądania koni, potrafią wytresować konie tak, aby wykonywały one różne polecenia, potrafią ujeżdżać konie w specyficzny, wręcz cyrkowy sposób. Dla potrzeb turystów prowadzą przejażdżki bryczkami po puszcie, wykonują różne pokazy jeżdzieckie. Największą i najtrudniejszą umiejętnością csikosa jest prowadzenie zaprzęgu 5 koni, stojąc obiema nogami na dwóch końskich zadach. Taki widok to prawdziwa pocztówka z węgierskiej puszty.
PARK NARODOWY HORTOBÁGY
Puszta węgierska to przede wszystkim wydzielony obszar najstarszego Węgierskiego Parku Narodowego Hortobágy. To tu, na rozległym terenie o niezmąconym krajobrazie, gdzie wokół unosi się zapach ziół, gdzie najwyższym punktem na horyzoncie są kołyszące się studzienne żurawie, pasą się stada koni, bydła czy owiec. Na widnokręgu pojawiają się jeźdźcy na koniach pilnujący stad. Na hortobadzkich stawach rybnych i uprawnych polach można spotkać wiele gatunków ptaków. Do tradycji należą październikowe przeloty tysięcy żurawi, dla których teren Parku Narodowego stanowi miejsce spoczynku podczas długiej podróży na południe.
MIEJSCOWOŚĆ HORTOBÁGY
Hortobágy to serce Parku Narodowego. Tutaj znajduje się szpital dla ptaków oraz miejsce ich rehabilitacji po leczeniu. Tu można obejrzeć multimedialną wystawę przyrodniczą, a w Muzeum Pasterza poznać życie pasterzy na puszcie na przełomie wieków. W Hortobágy codziennie wystawiają swoje kramy lokalni producenci sprzedający swoje wyroby, a także pamiątki związane z pusztą. Kilka razy w roku odbywają się festyny, podczas których zjeżdżają się kupcy z całych Węgier, sprzedając swoje towary. Organizowane są pokazy jeździeckie i wieczory pasterskie. W csardzie (karczmie) w Hortobágy, która działa nieprzerwanie od ponad 300 lat w odnowionym zabytkowym budynku, można spróbować pasterskich potraw z wołowiny z szarego bydła, baraniny z owiec racka czy z tutejszych ryb, okraszonych lokalnymi palinkami czy winami. Sama csarda znajduje się na brzegu rzeki Hortobágy, na której stoi kamienny most o dziewięciu przęsłach. Ma on 167 m długości i jest najdłuższym kamiennym drogowym mostem na Węgrzech.
Atrakcje dla turystów
Na turystów przyjeżdżających w okolice Hortobágy czeka naprawdę wiele atrakcji: przejażdżka konnym zaprzęgiem po puszcie, obserwacja srebrno-szarych krów czy przemieszczających się w szybkim tempie owiec śruborogich, udział w pokazach jeździeckich csikosów czy degustacja tradycyjnych potraw pasterskich jak slambuc czy zupa z kociołka ? bogracs.
Kiedy do puszty?
To wszystko będziecie mogli sami zobaczyć, posmakować i przeżyć, uczestnicząc w naszej Majówce do Hajdúszoboszló, Debreczyna, Hortobágy i Egeru. Oferta już niedługo pojawi się na naszej stronie www.