Carcassonne
Miasto – Twierdza
Wspomnienia – wspomnieniami, marzenia ? marzeniami, a tymczasem za rogiem czeka kolejne fantastyczne miasto, którego nie powinno zabraknąć w planie wycieczki do Francji. Tak ? Francji. Każda podróż do tego wyjątkowego kraju skupia się na możliwości odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i w sumie mnie to nie dziwi. Intrygujące i zaskakujące jednocześnie, otoczone murami z fantastyczną atmosferą ? Carcassonne. O tym miejscu każdy przynajmniej raz słyszał, czy też widział na widokówce czy innym obrazie.
Miasteczko położone w południowej Francji w regionie Langwedocja zawsze intrygowało turystów. Z resztą nie ma się co dziwić, ponieważ zarówno jego historia jak i specyficzny ?wygląd? u każdego wzbudzają zainteresowanie. Carcassonne jest jednym z najlepszych przykładów średniowiecznych założeń miejskich. Prawdopodobnie założycielami pierwszej osady na miejscu dzisiejszego Carcassonne byli Celtowie w IV w. Doskonałe usytuowanie osady na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących Ocean Adriatycki z Morzem Śródziemnym oraz Półwysep Pirenejski z pozostałą częścią Europy spowodowało dość szybki jej rozwój. Mieszkańcy trudnili się rolnictwem i łowiectwem a także nabywali kunsztu sprawnej wymiany handlowej. Co więcej ? z czasem zajęli się również górnictwem, a wszystko przez wydobycie złota w okolicach Montagne Noire. Natomiast pierwsze prawdziwe miasto na tym miejscu zbudowali Rzymianie pod nazwą Carcasum.
Miasto z wieku na wiek bardzo mocno się rozwijało. Francuzi wzmocnili fortyfikacje miejskie, zbudowali nową część miasta po drugiej stronie rzeki Aude i sprawili, iż Carcassonne stało się twierdzą graniczą nie do zdobycia pomiędzy Francją i Aragonią. Z czasem utraciło ono militarne znaczenie na korzyść przekształcenia się na ważny ośrodek produkcji sukna. Straciły na tym najbardziej obwarowania miasta. Fortyfikacje z roku na rok ulegały zniszczeniu, aż do tego stopnia, że chciano je rozebrać. Sprzeciw społeczeństwa nie pozwolił jednak na to, a wdrożona rekonstrukcja i odbudowa zniszczonych elementów pozwala nam dzisiaj na podziwianie tego wspaniałego miasta ? twierdzy.
Po wejściu do miasta, turysta ma wrażenie jakby odwiedzał plan filmowy albo co najmniej cofnął się w czasie o kilka wieków. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to największy w Europie kompleks zabytków. Wejście do miasta następuje przez imponującą Bramę Narbońską, która składa się z 2 wież i przeróżnych architektonicznych rozwiązań obronnych. Możemy tu zobaczyć otwory strzelnicze, tarany, łańcuchy oraz okna przez które odpierano ewentualny atak wroga. Dawniej przed bramą znajdowała się fosa oraz barbakan z mostem zwodzonym. Kolejną ważną wieżą jest Wieża Inkwizycji, która skrywała w sobie salę tortur i bardzo ciekawe naścienne napisy. Miejsce to przywołuje jednak ponure myśli, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie jego historię i przeznaczenie.
Carcassonne podzielone jest na dwie części. Część górną stanowi warowna fortyfikacja o nazwie Cite, której główną częścią jest zamek, datowany na ok. 1130 r. Patrząc na niego ma się wrażenie niesamowitego kunsztu obronnego. Budowla jest naszpikowana blankami, otworami strzelniczymi, wieżyczkami, a do jej środka prowadzi brama i dwumetrowy most zwodzony. Ciekawe miejsce . Obecnie w zamku znajduje się muzeum archeologiczne z bardzo bogatą wystawą eksponatów z różnych epok, a ponad to XII marmurową fontannę, liczne krzyże nagrobne czy naścienne malowidła.
Część dolną natomiast stanowi przede wszystkim Canal du Midi, który ciągnie się aż do Morza Śródziemnego i mierzy sobie ponad 281 km długości. Powstał on w XVII wieku i jest nie lada gratką dla odwiedzających turystów. Ta część Carcassonne może poszczycić się wspaniałą Katedrą St. Michel oraz kościołem St. Vincent, zabytkami XIII i XIV wiecznymi.
Spacerując po miasteczku koniecznie trzeba odwiedzić Pasaż Inkwizytorów skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. A poza tym liczne wąskie uliczki, ganki czy przejścia pomiędzy murami wprowadzają niesamowitą atmosferę średniowiecza i tajemniczości. Po odwiedzeniu wszystkich zakątków koniecznie trzeba usiąść w ulicznej tawernie i skosztować wspaniałości tutejszego regionu.
Carcassonne jest miejscem magicznym. Co prawda nie lubię tego sformułowania, ale ? Atmosfera, historia i wygląd miasta sprawiają, że każdy kto tu zajrzy choć na chwilę, dozna niejako przeniesienia w przeszłość. Należy również pamiętać, iż w 1997 r. Carcassonne zostało wpisane na listę UNESCO, a niezwykły klimat tego miejsca sprawił, że to właśnie tu Kevin Costner realizował swój film ?Robin Hood ? Książę Złodziei?. Miejsce godne wszelkiego polecenia. Koniecznie trzeba je zobaczyć.
Agnieszka