1 Maja ? Święto Pracy.
Jak świętuje świat?
W rocznym kalendarzu jest mnóstwo różnego rodzaju świąt, które mniej lub bardziej celebrujemy. Jedne są dla nas bardzo ważne, a o innych bardzo często nie pamiętamy. Duży nacisk kładziemy jednak na święta, które jednocześnie implikują dzień wolny od pracy. Daje nam to wówczas możliwość spędzenia tego dnia w szczególny sposób. Wybieramy się czy to na wycieczkę, czy gdzieś na odpoczynek czy tez na spotkanie z bliskimi i znajomymi. Pierwszym przykładem dla potwierdzenia tych słów jest ?majówka?, która w mniemaniu wielu jest czasem odpoczynku czy grillowania. Tymczasem ma ona bardzo ważny i głęboki wymiar, o którym często się zapomina. Zwłaszcza dzień 1 Maja ? dzień który jest Świętem Pracy. Przyjrzyjmy się zatem, krótkiej historii tego święta i zobaczmy jak spędzają go wybrane narody.
Dzień 1-go Maja każdego roku jest dniem, który przypomina nam wydarzenia z 1886 r. w Chicago. Wówczas strajkujący na ulicach robotnicy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe jej warunki i płacy. Protest ten został bardzo krwawo stłumiony przez policję, a od kul zginęło wówczas wiele osób. W nawiązaniu do tych wydarzeń w 1889 r. w Paryżu II Międzynarodówka wprowadziła Święto Pracy, wyznaczając za dzień obchodów właśnie rocznice wydarzeń z Chicago. Pierwsze obchody tego święta na świecie odbyły się już w 1890 r. i organizowane były przez lokalne związki zawodowe czy partie polityczne. Od tego czasu dzień ten jest obchodzony praktycznie na całym świecie poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie Święto Pracy obchodzi się w pierwszy poniedziałek września.
Na ziemiach polskich w organizacji tych obchodów przodowała Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, a po odzyskaniu niepodległości ? Związek Zawodowy Polski. Po II wojnie światowej dzień ten był bardzo hucznie obchodzony i starannie przygotowany. Praktycznie od marca już przygotowywano pochody i wiece. Podczas uroczystości rozpowszechniano hasła o treści ideologicznej i politycznej. Cała trasa przemarszu pochodu była udekorowana flagami, a ludność uczestniczyła w nich bardzo licznie, choć należy wspomnieć, iż uczestnictwo to było bardzo mocno wymuszane. Efektem tamtych czasów jest fakt, że 1 Maja to Święto Pracy i symbol Polski Ludowej. Po upadku PRL pochody praktycznie zanikły, choć każdy z nas pamięta o ważności tego dnia. W Polsce ? 1 Maja, Święto Pracy jest świętem państwowym.
Święto Pracy jest obchodzone na całym świecie. Zabrakłoby nam tu czasu i miejsca na przedstawienie obchodów w każdym państwie, choć pewien schemat pewnie by się powtarzał, dlatego też przypatrzmy się tylko wybranym narodowościom:
1. Finlandia
W kraju tym oficjalnie 1 Maja jest Dniem Pracy. Kiedyś było to święto robotników i rzemieślników, dziś jednak ten charakter święta został zdominowany przez tamtejszy karnawał Vappu (Noc Walpurgii). Dzień ten jest kojarzony przede wszystkim ze studentami, którzy podczas imprezy ubrani są w charakterystyczne stroje. Cała impreza rozpoczyna się już dzień wcześniej i jedną z jej obowiązkowych tradycji jest ubieranie helsińskiego pomnika nagiej kobiety Havis Amanda w studencką czapkę – ylioppilas lakki. Poza tym jest to dzień licznych ulg, jak chociażby w spożywaniu alkoholu na wolnym powietrzu. Podsumowując – Finlandia się bawi.
2. Grecja
W Grecji dzień 1 maja jest nie tylko Świętem Pracy, ale również dniem kwiatów i życia, które budzi się po długiej zimie. Mieszkańcy Grecji zbierają wówczas polne kwiaty, z których robią wieńce i dekorują nimi drzwi swoich mieszkań. Poza tym tłumnie udają się na pikniki za miasto, świętując i podziwiając niebo pełne latawców.
Popularnym zwyczajem związanym z tym dniem są skoki przez ogień. Wieczorem, w dzień poprzedzający 1 maja, kobiety zbierają się i rozpalają ognisko, używając do tego gałęzi nazbieranych w ostatnich dniach. Po rozpaleniu ognia tańczą w kręgu śpiewając ludowe pieśni. Dzieci zaś ze zwilżonymi włosami i ubraniami, skaczą przez ogień. Wydarzenie to ma symboliczny charakter i ma chronić przed powrotem zimy i chorobami.
3. Francja
Również Francuzi oprócz Święta Pracy, w dniu 1 Maja obchodzą Święto Konwalii. Kwiat ten uznawany jest za symbol szczęścia, pomyślności i młodości. W tym dniu Francuzi obdarowują bukiecikami, bliskich, przyjaciół, wszystkich tych których cenią i lubią. Gest ten jest oznaką życzenia szczęścia i pracy. W tym dniu we Francji odchodzi się również od powszechnego zakazu sprzedaży kwiatów na ulicy bez pozwolenia i podatków. A wszystko po to, aby dochować tradycji.
4. Chiny
Święto Pracy to również bardzo ważny dzień w Chinach. W tym kraju jednak uroczystości są dłuższe, ponieważ trwają od 29 kwietnia do 2 maja. W tych dniach Chińczycy nie muszą przychodzić do pracy, choć 2 z tych trzech dni muszą zostać odrobione w innym terminie.
Świętuje się w tym kraju bardzo specyficznie. Każdy wraca do swoich rodzinnych miejscowości, aby spotkać się z bliskimi, a tymczasem na ulicach dużych miast królują pochody, w których uczestniczą przede wszystkim turyści. Czas owego świętowania jest wyjątkowy, gdyż jest to również czas największych chińskich festiwali zakupów i licznych obniżek cen biletów do muzeów. Jednym słowem, Święto Pracy obchodzone jest tu bardzo hucznie.
5. Anglia
W Wielkiej Brytanii 1 Maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wówczas organizuje się liczne demonstracje, w trakcie których propaguje się i celebruje prawa pracownicze. Ale jest to również dzień, w którym sezon letni możemy uznać za oficjalnie otwarty.
W Anglii, Walii i Irlandii Północnej ten dzień powszechnie nazywany jest May Day. Do głównych tradycji tego dnia należy chociażby maypole dancing, czyli taniec wokół słupa. Dzieci, szczególnie dziewczynki, tańczą wokół słupa, na którym zawieszone są kolorowe wstążki. Bardzo widowiskowe.
6. Bangladesz
Święto w tym kraju wygląda zupełnie inaczej. Jest też inaczej nazwane ? ?Dniem Gniewu?. A wszystko za przyczyną wydarzeń z 2013 roku, kiedy tydzień przez 1 maja zawaliła się fabryka odzieży i zginęło setki ludzi. Odzewem zaistniałej sytuacji było wyjście na ulice Dhaki ok. 10 tyś robotników, którzy domagali się ukarania właścicieli zakładu. To wydarzenie do dnia dzisiejszego jest mocno wspominane.
7. Niemcy
Kiedy ustalono 1 Maja dniem Święta Pracy, w dużych miastach niemieckich trwały jedne z największych w historii kraju strajki. A ponieważ ich skala w porównaniu do innych państw i tak była niewielka, Niemcy nie traktowali Święta Pracy poważnie. Pierwsze próby oficjalnego świętowania wprowadzono w 1919 r bez wielkiego odzewu. Dopiero w 1933 r. 1 Maja został świętem państwowym i zostało nazwane ?Narodowym Dniem Pracy?. Po II wojnie światowej 1 Maja został podtrzymany. Po powstaniu muru berlińskiego i podziału Niemiec, święto to w NRD obchodzono w perspektywie odpoczynku, spotkania z przyjaciółmi. Inaczej było we Wschodnich Niemczech. Tutaj pod mianem ?Międzynarodowy Dzień Pracy dla Pokoju i Socjalizmu? odbywały się międzynarodowe parady wojskowe.
Obecnie w Niemczech 1 Maja jest dniem wolnym od pracy, jest czasem na odpoczynek czy spotkania z rodziną. Dzień przed świętowaniem odbywa się tu ?Tanz in den Mai?, który potocznie możemy nazwać taneczną majówką. Najważniejszą częścią obchodów są pochody, w których gdzieniegdzie ludzie otrzymują czerwone goździki jako symbol święta.
1 Maja jest bardzo ważnym dniem zarówno pod względem historycznym jaki i tradycjonalnym i świętujmy go odpowiednio.